יום שלישי, 5 ספטמבר, 2023

אבוקדו גרנות. צילום: Depositphotos

סקר שאריות חומרי הדברה בתוצרת חקלאית מקומית קובע: אבוקדו נקי בחומרי הדברה בשיעור של 0%

ממצאי הסקר עולה כי באבוקדו, אבטיח, בטטה, בננה, גזר, פיטאיה – פירות וירקות המשווקים על ידי “חקלאי גרנות” – לא נמצאו חריגות כלל

אבוקדו גרנות. צילום: Depositphotos

תוצאות סקר שפורסם לאחרונה על ידי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, שופכים אור על הימצאות שאריות חומרי הדברה בתוצרת החקלאית הטרייה המיוצרת בארץ בצורה מפורטת ומקיפה. הסקר בוצע בפירות ובירקות הנדגמים בשדה ובבתי האריזה והם תוצרת חקלאית מקומית. הסקר כלל כ- 1400 דוגמאות מ- 80 גידולים שונים, בדגש על גידולים מקבוצת היבולים הקלים כמו תבלינים, וגם קבוצת גידולים המיועדים בעיקר לשווקים המקומיים ולא לייצוא. 

במסגרת הסקר נבדקו 1347 דוגמאות תוצרת טרייה של ירקות ופירות מכל האזורים והמגזרים בארץ, הכוללים 80 גידולים שונים. 57% מהדגימות היו ירקות וגידולי שדה, 26% פירות, 6% הדרים ו- 11% תבלינים. ממצאי הסקר עולה כי באבוקדו, אבטיח, אגס, אננס, בטטה, בננה, בצל, גויאבה, גזר, דלעת, כרוב, מנגו, פיטאיה, פסיפלורה, ארטישוק, רימון, שסק – לא נמצאו חריגות כלל  – שיעור חריגה 0% .

על פי הסקר, כ- 88.3% מהדגימות עמדו בתקן, ו- 51.9% מהדגימות נמצאו ללא שאריות חומרי הדברה כלל. מתוך 11.7% הדוגמאות החריגות, 3.6% נמצאו כחריגות קלות ברמות נמוכות מאוד. כמחצית מהחריגות נבע משימוש

אבוקדו גרנות באריזת רשת. צילום: מעין עופר
אבוקדו גרנות באריזת רשת. צילום: מעין עופר

בתכשירים בגידולים אשר לא מורשים בתווית התכשיר ולכן כל שארית של החומר אפילו בשיעורים נמוכים ביותר נחשבת כחריגה. כמו כן, 8% נמצאו חריגות ברורות שגררו חקירה של היחידה המרכזית לאכיפה וחקירה, שהובילו ברובן לקנסות מנהליים. 

מעל ל- 1200 תכשירים שונים רשומים לחקלאות בארץ, המכילים כ- 440 חומרים פעילים. משרד החקלאות ופיתוח הכפר מפקח על השימוש בחומרי הדברה בחקלאות. הפיקוח נעשה, בין היתר, דרך בדיקת הימצאות שאריות חומרי הדברה בתוצרת חקלאית טרייה המיוצרת בארץ כשהתוצרת נבדקת לאחר קטיפתה ולפני שיווקה. הפיקוח מאפשר למשרד לכסות את כל צינורות השיווק האפשריים שמהם מגיעה תוצרת לשווקים ולרשתות השיווק. 

לדברי תמיר בושניצקי, מנכ”ל חקלאי גרנות, “אנו שמחים על פרסום תוצאות הסקר ורואים חשיבות רבה להעלאת המודעות לנושא שימוש בחומרי הדברה בחקלאות ובשיתוף הציבור. אנו משפרים תדיר ומטעימים במטעים ובשדות שלנו את מערכות הבקרה המתקדמות בעולם לשימוש בחומרי הדברה, ושמחים כי גידולי האבוקדו שלנו נקיים לגמרי משאריות הדברה”.  

חקלאי גרנות” הנה חברת השיווק, מכירה והפצה של פירות וירקות לרשתות המזון, הנמצאת בבעלותם של החקלאים מהקיבוצים והמושבים החברים בתאגיד גרנות.  

הגיבו לכתבה

נוקד קפיטל | Noked Capital

נוקד קפיטל | Noked Capital

מידע כללי אתר החברה: www.noked-capital.co.il שם חברה נוקד קפיטל בע”מ שם באנגלית NOKED CAPITAL LTD מספר חברה 514956846 סוג ארגון חברה סוג תאגיד ישראלית חברה

קרא עוד »
דילוג לתוכן