יום שלישי, 5 ספטמבר, 2023

אילוסטרציה

סגר שלישי, סבב פיטורים נוסף: מה אתם צריכים לעשות לפני שתעזבו את מקום העבודה

חרב הפיטורים מאיימת גם הפעם להפוך עשרות אלפי עובדים למובטלים. רגע לפני שאתם עוזבים את מקום העבודה, יש כמה דברים שאתם חייבים לעשות. המדריך המלא

אילוסטרציה

בעקבות הסגר השלישי הפוקד את ארצנו, גם הפעם, לצערנו, יחול גידול ניכר בסיומם של יחסי העבודה, בעיקר בפיטורי עובדים. יחד עם עורכי הדין ערן רוז וצביקה הופמן, מבעלי המשרד הופמן-רוז, יצאנו לברר מה אתם חייבים לדרוש לקחת איתכם, רגע לפני שהמעסיק נפרד מכם לשלום.

צביקה הופמן וערן רוז צילום יחצ
צביקה הופמן וערן רוז צילום יחצ
  • אישור העסקה: בסיומם של יחסי העבודה יש לוודא שהמעסיק מוסר לך אישור על תקופת יחסי העבודה. רבים לא יודעים, אבל מדובר מסמך חשוב מאוד, שבמקרים מסוימים תזדקקו לו על מנת להוכיח תקופת עבודה וסיומה מול הרשויות השונות, כגון המוסד ביטוח לאומי. 
  • פדיון חופשה: במהלך יחסי העבודה נדרש המעסיק לצבור בעבורכם ימי חופשה, שלהם אתם זכאים. רבים המקרים שבהם העובד לא מספיק לנצל את מלוא ימי החופשה אשר נצברו בעבורו, ובשל כך בסיומם של יחסי העבודה על המעסיק לפדות לך את ימי החופשה בתשלום, אשר משולם בסיומם יחסי העבודה.
  • דמי הבראה: ככל ועובד השלים שנת עבודה, המעסיק מחויב לשלם לך דמי הבראה. במקרה ובו הסתיימו יחסי העבודה וטרם קיבל העובד דמי הבראה בעבור השנה או חלק ממנה שבה הועסק, המעסיק מחויב בסיום יחסי העבודה לשלם את יתרת דמי הבראה להם העובד זכאי בעבור התקופה שלא שולם.
  • הודעה מוקדמת: בטרם מסתיימים יחסי העבודה, על הצד שמבקש לסיים חלה החובה לתת לצד  השני הודעה מוקדמת לתקופה המצוינת בחוק הודעה מוקדמת, בסיומם של יחסי העבודה על המעסיק לתת לעובד תקופת זמן להמשיך לעבוד ולשלם לו שכר כמובן. לחילופין, ככל והמעסיק לא מעוניין בהעסקת העובד בפועל, עליו לשלם לו חלף הודעה מוקדמת, כלומר לשלם לו שכר שווה ערך לעבודה בפועל ללא צורך בהגעת העובד לעבודה. חשוב לציין כי, עובד שהתפטר ונדרש לתת הודעה מוקדמת מטעמו, ומעסיק לא מעוניין בעבודתו בתקופה זו, עליו לשלם לעובד שכר שווה ערך לתקופת הודעה המוקדמת שלה מחויב העובד.
  • טופס 161 ומכתב שחרור: בסיומם של יחסי העבודה, על המעסיק למסור לעובד טופס 161 ובו מפורטים כספי הפיצויים שנצברו לזכות העבודה בקופה ומכתב המאשר את שחרורם. חשוב לציין שמדובר במסמכים מאוד חשובים שלהם זכאי העובד, גם במקרה שבו החליט להתפטר מעבודתו ואין זה משנה מאיזו סיבה. 
  • טיפ חשוב: רצוי מאוד בסיום יחסי העבודה לוודא שברשותכם מלוא תלושי השכר, דוחות נוכחות וכמובן תערכו בדיקה מול קופת הפנסיה לוודא שהמעסיק הפריש את מלוא הכספים בהתאם לדרישות הדין. במידה ופוטרתם, ודאו שקיבלתם מכתב פיטורים. 

 

סיימתם את יחסי העבודה ומשהו נראה לכם לא ברור או לא הגיוני? ייתכן ואתם זכאים לכספים נוספים. הרימו טלפון לעורך דין המתמחה בתחום: לרוב משתלם לקבל ממנו יעוץ או לתת לו את התיק לטיפול. ותהיו אופטימיים, עוד נדע ימים טובים מאלה.

הגיבו לכתבה

נוקד קפיטל | Noked Capital

נוקד קפיטל | Noked Capital

מידע כללי אתר החברה: www.noked-capital.co.il שם חברה נוקד קפיטל בע”מ שם באנגלית NOKED CAPITAL LTD מספר חברה 514956846 סוג ארגון חברה סוג תאגיד ישראלית חברה

קרא עוד »
דילוג לתוכן