יום שלישי, 5 ספטמבר, 2023

תזמורת הבארוק ירושלים צילום Rustam Baeramov

בסלון עם בטהובן

תזמורת הבארוק ירושלים חוגגת 250 ללודוויג ואן בטהובן

תזמורת הבארוק ירושלים צילום Rustam Baeramov

לרגל יום הולדתו ה-250, נגני תזמורת הבארוק ירושלים יתכנסו ויסתגרו למסיבה סלונית בסגנון וינאי בבית ילין שבירושלים, ויבצעו יצירות קאמריות שכתב לודויג ואן בטהובן בצעירותו, בכלי התקופה. לקראת הקונצרט יעבוד עם הנגנים מנצח הבית של התזמורת אנדרו פארוט שינחה את הנגנים מביתו שבאוקספורד, באמצעות הזום. 

דוד שמר. צילום דן פורגס
דוד שמר. צילום דן פורגס

“בסלון עם בטהובן”
שידור חי: 8.12.2020 בשעה 20:00.
הסרטון לקראת הקונצרט ישודר בשעה 19:30.

הקונצרט יהיה זמין עד 48 שעות לאחר השידור החי

תכנית הקונצרט
לודוויג ואן בטהובן:
רביעיית פסנתר בדו מג’ור, WoO36 מס. 3 
דוד שמר, פסנתר פטישים; נעם שוס, כינור; תמי בורנשטיין, ויולה; אורית מסר יעקבי, צ’לו

נוטורנו ברה מג’ור אופ. 42 לפסנתר ולוויולה
נתנאל פולק, ויולה; נטלי רוטנברג, פסנתר פטישים

שביעייה במי במול מג’ור, אופ. 20 
גילי רינות, קלרנית; ברק ייבין, קרן; גילת רוטקופ, בסון; מתן דגן, כינור; נינה לוטרמן, ויולה; יותם הרן, צ’לו; ערן בורוביץ׳, בס**

 

מחירים:

מחיר מלא: 80 ₪

זכאי הנחות: 60 ₪

סטודנטים: 50 ₪

הקונצרט כלול במסגרת המנוי לתזמורת הבארוק ירושלים

הקונצרט יועבר בשידור ישיר ויהיה זמין לרוכשי הכרטיסים למשך 48 שעות לאחר ביצוע הקונצרט

 

תזמורת הבארוק ירושלים מצטרפת לחגיגות ה-250 להולדתו של בטהובן ברחבי העולם ומעלה מגוון מיצירותיו הקאמריות בביצועים מיודעים היסטורית ובכלים היסטוריים. Davi'd Fortepiano

בקונצרט נציג, בהופעת בכורה, פסנתר פטישים (פורטה-פיאנו)* נהדר שהגיע אלינו לאחרונה מבלגיה ויככב בקונצרט בשתיים מהיצירות. 

יצירותיו של בטהובן אינן חלק שגרתי מרפרטואר תזמורת הבארוק ירושלים, אם כי זה זמן מה שנגני התזמורת והמנהל האמנותי מגלים עניין רב בביצוע היסטורי של רפרטואר קלאסי ורומנטי ואילו כעת, התזמורת מצטרפת לשלל הרכבים בארץ ובעולם ומבצעת תכנית שכולה בטהובן. לעבודה לקראת הקונצרט יצטרף לתזמורת מנצח הכבוד אנדרו פארוט שינחה את נגנים מביתו שאוקספורד, באמצעות האינטרנט. 

התזמורת ליהקה לביצוע היצירות נגנים שמתמחים בנגינה בכלי התקופה ואיתרה, בנוסף לפסנתר הפטישים, כלים מהתקופה הקלאסית המאוחרת – הן קשתות קלאסיות והן כלי נשיפה תקופתיים. 

 

הקונצרט יתקיים באופן מקוון, מאחר וההנחיות עדין לא מאפשרות התקהלות באולמות קונצרטים. את העבודה עם אנדרו פארוט תתעד התזמורת ותשדר לקהל סרטון שמרכז את העבודה כחצי שעה לפני תחילת הקונצרט. 

 

על פסנתר הפטישים:

 פסנתר הפטישים נבדל מהצ’מבלו בכך שהוא מנגן פורטה ופיאנו ולכן השם הרשמי שלו הוא: “פורטה פיאנו” או כמו שכתב הממציא שלו ברתולומיאו כריסטופורי: “צ’מבלו גדול עם חזק וחלש”.
הפטישים שיש לפסנתר זה עטופים בעור לעומת לבד בפסנתר המודרני. המיתרים שלו דקים, כמו מיתרי צ’מבלו והוא עשוי כולו מעץ. כל אלו הופכים את הצליל של פסנתר הפטישים לעדין ושקוף, הגוונים והצלילים העיליים שהוא יוצר מגוונים הרבה יותר מפסנתר מודרני כך שהחוויה בהאזנה אליו היא שמימית.
בטהובן חיבר את יצירותיו לפסנתר לפסנתר פטישים. 

 

על היצירות שיבוצעו:

רביעיית פסנתר WoO36 מס. 3 בדו מג’ור: שלושת רביעיות הפסנתר הולחנו ב1785 כשבטהובן היה רק בן 15, עדיין בעיר הולדתו בון, אולם פורסמו רק כשנה לאחר מותו, ב1828. הרביעייה בדו מז’ור, שפורסמה ומוספרה כשלישית בקובץ, למעשה מופיעה ראשונה בכתב היד, ומספקת הצצה נדירה לתהליך הלמידה וההתפתחות של המלחין הצעיר. היא מתחילה בתור סונטה לפסנתר בליווי מאד סמלי של כלי הקשת, שבהדרגה מקבלים את עצמאותם, וכבר בפרק השני מרהיבים בנעימות שירתיות.

נוטורנו אופ. 42 לפסנתר ווויולה ברה מג’ור: בשנות ה20 המאוחרות לחייו בטהובן היה כבר דמות מוערכת בסצינה הוינאית, וחיבר שלל יצירות קאמריות לבידור אנשי העיר האנינים, הן כנגנים והן כמאזינים. הנוטורנו – “מוסיקת לילה”, עיבוד של הסרנדה אופ. 8 לשלישיית מיתרים, הוא מחזור של פרקים קצרים המציירים בצלילים את האווירה הקסומה של חיי הלילה בוינה של סוף המאה, ממוסיקה אצילית של החברה הגבוהה, ועד למחולות עם שנוגנו במסבאות.

שביעיה אופ. 20 במי במול מג’ור: השביעיה שנכתבה ב1802, והוקדשה לקיסרית מריה תרזה, מביאה הרכב כלים מגוון וגדול במיוחד, כיאה למנחה מלכותית. התזמורת הקטנה שנוצרת מארבעת כלי הקשת השונים, וכלי הנשיפה המיוחדים, מנעימה את ערביה של הקיסרית בשלל פרקים עליזים, אסופים אף הם לסרנדה אלגנטית. 

לרכישת כרטיסים:

https://tinyurl.com/jbobeethoven

02-6715888

הגיבו לכתבה

נוקד קפיטל | Noked Capital

נוקד קפיטל | Noked Capital

מידע כללי אתר החברה: www.noked-capital.co.il שם חברה נוקד קפיטל בע”מ שם באנגלית NOKED CAPITAL LTD מספר חברה 514956846 סוג ארגון חברה סוג תאגיד ישראלית חברה

קרא עוד »
דילוג לתוכן